Služba

Dechová hudba

Oldřichovický dechový orchestr vznikl v roce 1924 v důsledku duchovního probuzení, které od začátku dvacátého století zasáhlo Těšínské Slezsko. Kolébkou orchestu se stalo Křesťanské společenství ( Społeczność Chrześcijańska ), působící v rámci místní Evangelické církve a.v.

Na záčátku zde byli  čtyři mladí muži, kteří měli touhu založit v Oldřichovicích malý dechový soubor a hrát Pánu Bohu ke slávě a sobě i jiným k radosti. Opatřili si nástroje, půjčili si noty, pustili se do učení a pod skromnými střechami jejich domků se konaly první zkoušky. Během dalších let se k nim přidávali další, většinou mladí nadšenci – samoukové a své hudební schopnosti si předávali jeden druhému. Recenze na první vystoupení v časopise „Církevní hlasy“ byla velice stručná. Zněla: „No, nehráli špatně“

Na fotografii z roku 1927 jsou:

 

  1. Cenciala, R. Sabela, B. Čapla, P. Tyrlik, J. Roik, J. Kotas, P. Cieslar, J. Raszka, J. Kotas, P. Mazur, P. Chlebek, J. Kaleta, J. Walach, P. Morcinek, J. Kantor a J. Unucka.

 

 

 

 

Během desítek let existence orchestru se v něm vystřídaly desítky hudebníků.

Dirigenty orchestru byli: Josef Kotas (1924 – 1958), Josef Sikora (1958 – 1984) a Jan Kaleta (1984 – dosud).

Posláním orchestru vždy bylo a je sloužit prostřednictvím dechové hudby Pánu Ježíši Kristu a oslavovat Ho za Jeho lásku a spasitelnou milost. Tomuto poslání byl vždy podřízen hudební repertoár, způsob hudby, program zkoušek, místo vystoupení a koncertů i složení hudebníků – interpretů. Cílem oldřichovické dechovky je také přinést posluchačům prostřednictvím duchovní, klasické i moderní hudby povzbuzení, radost a naději. Neméně důležitým posláním souboru je nabídnout chlapcům a mladým mužům volnočasové aktivity a smysluplné využití jejich životní energie a schopností.

V současnosti dechový orchestr prožívá období svého rozmachu a intenzivní činnosti.. Soubor je tvořen opět mladými nadšenými hudebníky. Ovšem dnes již všichni jsou absolventy Základních uměleckých škol a někteří i konzervatoří. Díky tomu může dechový orchestr prezentovat dobrou uměleckou úroveň v kategorii amatérských souborů.

 

 

Dechový orchestr slouží příležitostně na těchto akcích: bohoslužby, biblické hodiny, evangelizace, sborové a církevní slavnosti, koncerty, festivaly.